Elsa Petersons Spetsaffär Eftr. Du kan betala via FAKTURA, med SWISH eller PAYPAL.

Butiken är den äldsta spetsaffären i sitt slag. Verksamheten grundades 1920 av Elsa Peterson och idag drivs den av hennes dotterdotter Karin Landtblom.

Aska-högen en Vikingahall

Hej igen

Igår släpptes en nyhet om Askahögen, det är inte en gravhög utan en Vikingahall. På Stockholms universitets hemsida kan man läsa att: ”Askahögen har tidigare ansetts vara en grav men nu kan mätningar visa att det är grunden till en stor byggnad som ligger på toppen av kullen. Hallen som sannolikt dateras till vikingatiden var förmodligen hemvist för en kungafamilj vars gravar tidigare har grävts ut i närheten. Byggnaden var ett bostadshus men man använde det troligtvis även till riter, möten och gästabud.”

Askahögen är en spännande plats, inte bara ut knyppelsynpunkt! Vill du läsa mer så hittar du länken till SU på https://elsapetersonsspetsaffar.com/aska-harad/

/Karin och Gunnel

Information

Detta inlägg publicerades den 9 december, 2014 av in Uncategorized.
%d bloggare gillar detta: