Elsa Petersons Spetsaffär Eftr. Du kan betala via FAKTURA, med SWISH eller PAYPAL.

Butiken är den äldsta spetsaffären i sitt slag. Verksamheten grundades 1920 av Elsa Peterson och idag drivs den av hennes dotterdotter Karin Landtblom.

Nytt

Hej

Mönster till sjalar hittar du på https://elsapetersonsspetsaffar.com/monster-sjalar/ Överst på sidan finns de jag haft förut: Nummer 1, 2 och 3. Sedan följer några nya sjalar som alla är komponerade för att knypplas med Fresia Silke.

Fresia silke som passar till sjalarna hittar du på https://elsapetersonsspetsaffar.com/garn-tillbehor-2/ Det finns både melerat och enfärgat garn att välja mellan.

På garnsidan hittar du också DMC 25 att använda som lan vid finknyppling. Du hittar det längst ner på https://elsapetersonsspetsaffar.com/garn-tillbehor-2/ där även Egyptisk bomull för finknyppling finns.

Denna sjal har namnet Larura.

Information

Detta inlägg publicerades den 12 november, 2024 av in Uncategorized.