Elsa Petersons Spetsaffär Eftr. Du kan betala via FAKTURA, med SWISH eller PAYPAL.

Butiken är den äldsta spetsaffären i sitt slag. Verksamheten grundades 1920 av Elsa Peterson och idag drivs den av hennes dotterdotter Karin Landtblom.

Garnpriserna kommer att höjas

Hej

Här kommer ett litet varsel om att jag kommer att höja mina garnpriser på Bockens/Holma Helsinglands lingarn i November månad. Jag skulle egentligen gjort det efter sommaren – men mitt vanliga jobb och mitt vanliga liv tar så pass mycket tid så jag har inte hunnit med. Ni märker kanske till exempel att detta är mitt första inlägg sedan i somras.

Ett så här pass förmånligt pris på Bockens/Holma Helsinglands lingarn kan du inte hitta någon annanstans. Garner gittar du på följande sida. https://elsapetersonsspetsaffar.com/garn-tillbehor-2/

Den 7 oktober var jag inbjuden till Täby Slöjdgille för att hålla en föreläsning. Eftersom de flesta inte knypplade i denna trevliga grupp så valde jag ett innehåll som kunde vara intressant rent allmänt. Föreläsningen fick namnet: Vadstenaknyppling_Lite historia, lite om Elsa Petersons Spetsaffär och lite om en altarduk. Att det var just den 7 oktober på Birgittas dag var så passande – därför valde jag att berätta historien om altarduken som skänktes från Vadstena till Birgittas hus i Rom på 1890-talet. Nedan ett foto från föreläsningen taget av Lena Thurén.

Gustavsberg 241022, Karin Landtblom

Information

Detta inlägg publicerades den 22 oktober, 2024 av in Uncategorized.